Prowadzenie Działalności Gospodarczej wiąże się z pewnymi obowiązkami, których cyklicznie musi dopełniać każdy przedsiębiorca. I tak wśród najważniejszych obowiązków należy opłacić składki ZUS na ubezpieczenie zdrowotne i składki społeczne. Zapłacić należny podatek VAT i zaliczkę na podatek dochodowy. Po kilku miesiącach prowadzenia firmy każdemu przedsiębiorcy terminy tych opłat wchodzą w krew i pamięta o nich z należytą starannością. Początkujący biznesmeni mogą mieć jednak w natłoku zmagań związanych z otwarciem firmy mały problem z przystosowaniem się do nowych obowiązków.
Terminy w biznesie, to rzecz Święta i należy ich przestrzegać. Szczególnie jeśli chodzi o składki ZUS i należności podatkowe wobec naszego Państwa. Przekroczenie terminu skutkuje naliczeniem odsetek, a nieopłacenie np. składki zdrowotnej może doprowadzić do sytuacji w której Zakład Ubezpieczeń Społecznych odmówi nam wypłaty świadczenia podczas zwolnienia chorobowego.
I tak ważne daty o których należy pamiętać przy prowadzeniu Działalności to:
- Do 10 dnia każdego miesiąca – bezwzględnie należy dokonać przelewu składek zdrowotnych i społecznych na indywidualny numer rachunku bankowego w ZUS. Od tego roku wszystkie składki opłacamy za pomocą jednego przelewu co znacznie skraca proces. Składki ZUS wnosimy za poprzedni miesiąc prowadzenia Działalności tak więc, w lipcu płacimy za czerwiec, a w grudniu za listopad.
- Do 20 dnia każdego miesiąca – bezwzględnie należy dokonać przelewu należnego podatku na konto właściwego nam Urzędu Skarbowego. Wyliczony podatek płacimy za poprzedni miesiąc księgowy, a jego właściwą kwotę poda nam biuro rachunkowe z którym współpracujemy. Istnieje również możliwość kwartalnego opłacania zaliczek na podatek. W ten sposób możemy np. obracać pieniędzmi które przez ten okres pozostają do naszej dyspozycji. Należy jednak uważać i pamiętać, że nie są to nasze pieniądze i prędzej, czy później i tak musimy je do Skarbówki wpłacić. Pokusa do ich spożytkowania jest silna, a musimy pamiętać, że w każdej chwili firma może utracić płynność finansową. Środki na podatek warto więc zabezpieczyć wcześniej.
- Do 25 dnia każdego miesiąca – bezwzględnie należy dokonać przelewu należnego podatku VAT. Na VAT wypada zwrócić szczególną uwagę. Każdego terminu musimy pilnować, jednak w przypadku podatku VAT powinien on być dla nas najświętszy. Nie warto drażnić urzędników. Kwotę należnego podatku VAT podobnie jak w przypadku PIT5 uzyskamy od naszej księgowej. Możemy ją również łatwo obliczyć sami odejmując zsumowaną stawkę podatku VAT z faktur zakupowych od sumy VAT z faktur sprzedażowych. Pamiętajmy jednocześnie o złożeniu jednolitego pliku kontrolnego tzw. jpk.
fot. pixabay.com cc0 | uwakern | Ważne daty dla przedsiębiorcy
Należy również pamiętać, żeby dokonania przelewów nie zostawiać na ostatnią chwilę. Pieniądze są księgowane na subkontach w banku w niektórych przypadkach nawet w dwa dni po wydaniu dyspozycji przelewu. Czas ten może się dodatkowo wydłużyć jeśli np. decydujemy się zapłacić należny podatek za pośrednictwem poczty.
Pilnujmy więc terminów płatności i śpijmy spokojnie.
źródło: http://brbb.pl – biuro rachunkowe Lublin
zobacz również: