Ubezpieczenie autocasco – czy warto?

ubezpieczenie AC samochodu - autocasco

Zanim odpowiemy na pytanie, czy warto inwestować w ubezpieczenie autocasco, odpowiedzmy, czym jest popularne AC. Jak możemy dowiedzieć się ze strony internetowej Rzecznika Finansowego, ubezpieczenie AC jest to ubezpieczenie pojazdów mechanicznych, czyli samochodów i motocykli, na wypadek utraty, zniszczenia, uszkodzenia lub kradzieży. Ta definicja pokazuje wszystko to, przed czym chroni nas autocasco — czy warto się na nie zdecydować? W przypadku nowego samochodu jak najbardziej tak.

Czym różni się ubezpieczenie AC od OC?

Ważną kwestią, podczas omawiania tego, czy warto inwestować w ubezpieczenie autocasco, jest różnica między tym ubezpieczeniem a ubezpieczeniem OC. To już na wstępie pomoże pokazać różnice i korzyści, wynikające pierwszej z opcji.
Ubezpieczenie OC to polisa obowiązkowa, którą musi nabyć każdy właściciel pojazdu mechanicznego. Zapewnia ochronę poszkodowanym podczas wypadku komunikacyjnego lub drobnych stłuczek. Brak obowiązkowej polisy wiąże się z poważnymi, finansowymi konsekwencjami.

ubezpieczenie AC samochodu - autocasco
fot. pixabaycom | CC-0

 

Ubezpieczenie autocasco to z kolei ubezpieczenie całkowicie dobrowolne. W tym przypadku wszystkie szkody, które wydarzą się na trasie, będą pokryte z ubezpieczenia. Szczegóły każdej oferty, w zależności od ubezpieczyciela różnią się, dlatego warto dokładnie ją przejrzeć i zapoznać się z każdym podpunktem. AC to jednak nie tylko zabezpieczenie przed wszelkimi szkodami, to również zabezpieczenie przed kradzieżą. O tym i o innych zaletach, piszemy poniżej.

Dlaczego warto zainwestować w ubezpieczenie autocasco (AC)?

  • zabezpieczenie przed kradzieżą — AC chroni auto przed kradzieżą, to szczególnie ważne w przypadku zakupu nowego, drogiego samochodu, który jest łakomym kąskiem dla złodziei.
  • zwrot kosztów za drogie naprawy — to opcja dostępna wyłącznie w tym ubezpieczeniu. Ubezpieczyciel zwraca koszty drogich awarii. Z tego właśnie względu, właściciele drogich i niespotykanych aut decydują się na AC. Unikają w ten sposób bardzo kosztownych napraw.
  • stłuczki, zarysowania, akty wandalizmu — ubezpieczenie OC zapewnia ochronę wyłącznie poszkodowanemu, podczas gdy nasz samochód również może ulec uszkodzeniu podczas wypadku. W przypadku AC zwrot kosztów za naprawę po wypadku ponosi ubezpieczyciel. Podobnie jest, gdy w zaparkowane na parkingu auto uderzy inny samochód, ktoś zarysuje nam drzwi lub uderzy w szybę piłką.

Ubezpieczenie autocasco — czy warto kupić AC?

Zdecydowanie tak. Z powodu dość wysokiej ceny, opłaca się jednak szczególnie w przypadku aut nowych, drogich. Każdy nabywca samochodu, który dopiero wyjeżdża z salonu, powinien takie ubezpieczenie wykupić. A jak sytuacja wygląda z samochodami, które mają powyżej 10 lat? Dla takich aut również można wykupić ubezpieczenie autocasco, ale w pomniejszonej, tańszej wersji. Takie ubezpieczenie nazywa się minicasco. Można zdecydować się na zakres obejmujący ochronę przed kradzieżą i działaniem żywiołów.

źródła: