Radca prawny

pozycjonowanie stron internetowych Lublin

Radca prawny jako zawód pojawił się na rynku pracy pod koniec lat 60 tych ubiegłego stulecia. Na początkowym etapie zawód ten kojarzony był głównie z dużymi przedsiębiorstwami i korporacjami. Przez lata zawód ten ewoluował, a dziś radca prawny ma bardzo szeroki zakres obowiązków.

Potrzebujesz konsultacji, albo specjalistycznej pomocy prawnej? Do radcy prawnego możesz zgłosić się w przypadku, w którym potrzebujesz pomocy w sprawach z zakresu sądu administracyjnego, rodzinnego, czy cywilnego i wielu innych. To nie wszystko. Radca pełni również powszechnie rolę jako doradca, czy konsultant, który współpracuje z klientem indywidualnym, albo jest zatrudniony w danym przedsiębiorstwie, lub też działa na jego zlecenie.

Radca prawny:

  • reprezentuje w sądzie, urzędzie i trybunale,
  • doradza przedsiębiorcom,
  • doradza klientom indywidualnym,
  • sporządza projekty umów i dokumentów.

Czym zajmuje się radca prawny?

Kompetencje radcy regularnie ulegają zmianie. W latach 60 tych XX wieku, kiedy zawód ten pojawił się na rynku pracy zakres jego obowiązków polegał na doradzaniu ogromnym przedsiębiorstwom i korporacjom. Praca była stabilna, jednak w dużej mierze ograniczona, nie tylko przez zatrudnienie na etacie, ale również przez zakres kompetencji, który był daleki od tego czym mógł się zajmować prawnik. Dziś radca prawny to wolny zawód, a to daje poczucie wolności, możliwość pracy w różnych specjalizacjach, a dodatkowo zatarciu uległa ogromna różnica między radcą, a prawnikiem.

Dlatego dziś nie dziwi, że radca zajmuje się sporządzaniem projektów umów i dokumentów, sprawami z zakresu prawa cywilnego, czy pracą w branży budowlanej. W przypadku radcy prawnego jego dzień pracy zaczyna się o godzinie 8 i często trwa do późnych godzin wieczornych. Praca odbywa się w trybie mieszanym. Kilka godzin spędza on w swojej kancelarii radcy prawnego, gdzie obsługuje klientów indywidualnych i zdalnie kontaktuje się ze swoimi klientami. Zdarza się również, że w przypadku dużych inwestycji, przy których pracuje radca musi wyjechać w teren i stawić się w konkretnych miejscach osobiście.