Organizacja wesela – czy winietki imienne to dobry pomysł?

Organizacja wesela w domu weselnym jest sporym wyzwaniem dla przyszłych nowożeńców. Wiele problemów czysto organizacyjnych, a dodatkowo sporo innych rozterek mogących rodzić niesmak i konflikty. O jakich rozterkach mowa? – Usadzenie gości weselnych na weselu. To problem stary jak świat. Jak fachowo usadzić gości w domu weselnym i dlaczego nie ma na to idealnego przepisu?

Wybierając i oglądając sale weselną na wesele za pewne zaraz po ogarnięciu tzw. „pierwszego wrażenia” przychodzi nam na myśl temat ustawienia stołów i odpowiednie usadzenie gości. Gdzie będą siedzieć młodzi, gdzie najbliższa rodzina? Gdzie wujek Jacek i dlaczego nie może siedzieć obok cioci Krystyny. Kto tego nie zna… Odpowiednie rozdysponowanie miejsc przy stołach podczas wesela jest chyba najważniejszą i strategiczną decyzją mogącą świadczyć w późniejszym czasie o tym, czy wesele się udało czy nie. Ale jak podjąć właściwą decyzję?
Nie ma na to złotego sposobu. Zawsze znajdzie się ktoś kto nie będzie zadowolony ze swojego miejsca. Tym bardziej, że nie jesteśmy w stanie znać wszystkich zależności, zażyłości i relacji panujących w rodzinie.

Warto jednak dopytać najbliższych kto na pewno nie może siedzieć przy stole obok siebie i tych gości niejako „oddzielić” resztę pozostawiając dozie przypadku – przynajmniej w pewnym stopniu. Inaczej można zwariować.

fot. pixabaycom | cc0

Organizacja wesela w domu weselnym – bez przydziału miejsc.

To co możemy zrobić, to młodych posadzić w jednej części. Dopilnować również podziału na rodziny, aby te kompletne siedziały przy wspólnych stołach.

Najprościej jednak pozostawić wybór miejsc losowi i nie przygotowywać imiennych winietek. Tu jednak istnieje ryzyko, że część gości znajdzie usadowienie w zupełnym odosobnieniu rozstawionych gdzieś między zupełnie obcymi sobie osobami. O ile dla młodych, przebojowych osób nie będzie to stanowiło problemu – starsze i bardziej skryte w sobie osoby mogą czuć się zagubione i dla nich wesele będzie już z góry przegrane.

Organizacja wesela w domu weselnym nie jest więc prostym zadaniem. Jak widać tak z pozoru błaha rzecz jak usadzenie gości może zaważyć na późniejszych opiniach naszych gości. Nie dajmy się jednak zwariować – podczas imprezy w domu weselnym – najważniejsze jest samopoczucie młodych.