​Materiały budowlane potrzebne do budowy domu

budowa domu w Lublinie - MMBUJAK

Materiały budowlane potrzebne do budowy domu to wiele zróżnicowanych produktów, które dobieramy w zależności od wybranej metody wznoszenia domu oraz poszczególnych etapów prac. Budowa domu to świetna alternatywa dla zakupu bądź wynajmowania mieszkania. Ceny nieruchomości przyprawiają dziś o dreszcze i niekiedy może okazać się, że budowa będzie korzystniejsza cenowo, niż średniej wielkości mieszkanie.

Decydując się na takie rozwiązanie, powinniśmy najpierw zdecydować się na konkretną metodę wznoszenia nieruchomości. Możemy wybierać spośród tradycyjnych metod murowanych, czy nowoczesnych domów z prefabrykantów lub popularnych na zachodzie domów kanadyjskich. Jedno jest pewne, jeżeli mamy grunt pod inwestycję i wybraliśmy metodę budowy, przychodzi czas na materiały budowlane potrzebne do budowy domu.

Jakie materiały budowlane są potrzebne do budowy domu?

Zastanawiając się nad tym, jakie materiały budowlane są potrzebne do budowy domu, powinniśmy najpierw zastanowić się, z jakich materiałów będziemy wznosić ściany zewnętrzne. Możemy bowiem zdecydować się na tradycyjną metodę murowaną i postawić na sprawdzone pustaki ceramiczne lub cegły bądź wybrać nowocześniejsze technologie takie jak bloczki z betonu komórkowego, silikaty albo ceramikę poryzowaną.

Następnie, niezależnie od wybranej metody niezbędna będzie odpowiednia zaprawa, która umożliwi szybkie wznoszenie murów. To od jej właściwości zależy współczynnik przenikania ciepła gotowej już ściany. Wysokiej klasy styropian będzie potrzebny, jeżeli zdecydujemy się na dodatkowe ocieplenie na tym etapie budowy.

By wylać wylewki na stropach niezbędny będzie najwyższej jakości beton towarowy o doskonałych parametrach technicznych, a także zbrojenie, które wykonuje się z prętów stalowych i strzemion. Po wykonaniu ścian zewnętrznych należy zająć się dachem. W pierwszej kolejności wykonuje się drewnianą więźbę dachową, by następnie przykryć całość budynku wybraną blachą dachową. Na tym etapie powinniśmy również wybrać okna, okna dachowe i drzwi.

budowa domu w Lublinie
fot. Budowa domu jednorodzinnego. fot. pixabay.com | CC0

Po wykonaniu wszelkich instalacji pozostaje docieplenie budynku, które najczęściej wykonuje się przy pomocy wełny mineralnej. Następnie wybieramy rodzaj elewacji. Elewacja jest o tyle ważna, że nadaje cały wygląd na naszego wymarzonego domu.

Materiały budowlane potrzebne do budowy domu to wiele różnego rodzaju produktów, które spełniają chyba najważniejszą rolę podczas budowy domu. Oczywiście wiele zależy również od ekipy, ale to właśnie jakość materiałów budowlanych odpowiada za trwałość i jakość całej konstrukcji. Wybierając zatem materiały budowlane potrzebne do budowy domu, nie warto oszczędzać i wybierać mało znanych producentów.

Zobacz również: