​Gabinet USG — popularne badania

psychoterapia - wizyta u psychologa lekiem na skuteczne prowadzenie firmy

Gabinet USG odwiedzamy, by zdiagnozować problem związany z danym obszarem ciała. USG, czyli diagnostyczne badanie ultrasonograficzne, pozwala zobaczyć, jak wyglądają narządy wewnętrzne, a dokładnie ich rozmiar i kształt, które mówią niekiedy, z jakim schorzeniem mamy do czynienia. Metoda ta jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i w przeciwieństwie do tomografii komputerowej, nie naraża na promieniowanie rentgenowskie.
Gabinet USG pozwala na przeprowadzenie bezbolesnego, szybkiego i łatwo dostępnego badania, oczywiście wykonuje je lekarz. Przed przystąpieniem do badania, na jego miejsce nakładany jest specjalny żel, ułatwiający przechodzenie impulsów. Jeżeli chodzi o przeciwwskazania, tak naprawdę nie występują — może nim być jedynie niedawno zamknięte złamanie, ponieważ może w tym miejscu powodować ból.

O czym należy pamiętać przed wykonaniem badania ultrasonografem?

Jeżeli badanie odbywa się na Narodowy Fundusz Zdrowia, należy wcześniej zgłosić się do placówki ze skierowaniem, najlepiej na 15 minut przed badaniem. Należy wziąć ze sobą pozostałe wyniki badań, związane z problemem, z którym zjawiamy się na USG. Konieczne jest oczywiście posiadanie dokumentu tożsamości.

W trakcie badania lekarz może poprosić o zdjęcie jakiejś części ubioru, na przykład podczas badania USG kolana. Ze względu na to, warto ubrać się w luźne i wygodne ubranie. Podczas wykonywania badania należy pozostać nieruchomo, trwa na szczęście kilkanaście minut. Po zakończeniu wykonywania USG nie ma żadnych przeciwwskazań odnośnie jedzenia, czy picia.

Popularne badania usg, wykonywanie w gabinecie

Lista popularnych badań, które są wykonywane w gabinecie USG obejmuje:

  • USG aorty i tętnic biodrowych
  • USG szyi
  • USG układu żylnego kończyn
  • USG węzłów chłonnych
  • USG jamy brzusznej
  • USG tarczycy
  • USG brzucha