Aparaty słuchowe – 7 faktów, które każdy powinien znać

aparaty słuchowe

Aparaty słuchowe to nowoczesne urządzenia, które odpowiadają za przetwarzanie mowy i dźwięków, w jak najdokładniejszy i najlepszy sposób dla użytkownika. Dostępne na rynku rodzaje aparatów słuchowych, dają bardzo szerokie spektrum możliwości idealnego dopasowania względem potrzeb pacjenta. Ceny aparatów słuchowych są bardzo zróżnicowane, jednak na szczęście są w naszym kraju refundowane, a o dofinansowanie można starać się, korzystając aż z trzech programów, między innymi NFZ — w zależności od uzyskiwanych dochodów. O ile aspekt cenowy i dostępne modele są dość jasne, to wciąż wiele osób nie wie podstawowych rzeczy na temat urządzeń, które na co dzień ratują nasz słuch.

aparaty słuchowe

7 faktów na temat aparatów — obalamy mity

  1. Aparaty słuchowe nie są przeznaczone wyłącznie dla osób starszych — według badań Światowej Organizacji Zdrowia, wśród osób zmagających się z problemem słuchu, aż 34 miliony to dzieci. Szacunkowo, do roku 2050, ludzi z ubytkiem słuchu będzie o połowę więcej niż teraz. I nie dotyczy to osób starszych — wśród nich są głównie osoby do 35 roku życia. Ma to związek ze zmieniającym się trybem życia i znacznym wzrostem głośności.
  2. Nowoczesne aparaty, mogą idealnie dopasowywać się do sytuacji akustycznej, w pełni automatycznie — to prawda. Znaczny postęp technologiczny dotyczy również urządzeń, odpowiadających za nasz słuch. Podczas kolacji w restauracji, gdzie jest głośno i gwarno, aparat słuchowy idealnie wychwyci mowę rozmówcy, eliminując niepotrzebny hałas.
  3. Aparaty słuchowe nie leczą — niestety, aparat nie wyleczy pacjenta z problemu, związanego z ubytkiem słuchu, ale znacznie wpłynie na komfort i jakość życia, przywracając możliwość słuchania muzyki, czy rozmów z innymi ludźmi.
  4. Aparatów nie powinno kupować się w marketach lub internecie — niestety, często zdarza się, że aparaty są dostępne w marketach, czy sklepach internetowych. Podobnie jak okularów korekcyjnych, tak aparatów, nie powinno kupować się w ciemno. Aparat musi być wykonany względem naszego ucha i przewodu słuchowego, tylko wtedy będzie idealnie pasował. Nie wspominając już o funkcjach dodatkowych i dopasowaniu do problemu.
  5. Nawet niewielki ubytek sprawia, że potrzebujemy aparatu — nowoczesne aparaty, to urządzenia praktycznie niewidoczne dla otoczenia. Możemy wybrać model bardzo elegancki i dyskretny. Warto udać się do protetyka, jeżeli zauważymy, że nasz słuch zaczyna się pogarszać. Tym bardziej że cena aparatu słuchowego nie powinna być problemem — są one refundowane.
  6. Jeden, a może dwa aparaty słuchowe — nawet przy jednostronnym niedosłuchu, warto wybrać opcję dwóch aparatów. Obustronne noszenie urządzeń, odpowiedzialnych za słuch, pozwala wychwycić, skąd biorą się dźwięki oraz daje lepsze efekty w głośnych miejscach.
  7. Aparaty słuchowe nie wymagają od nas zmiany trybu życia — to prawda, nowoczesne aparaty nie dość, że są idealnie dostosowane względem potrzeb i trybu życia użytkownika, to mogą być również całkowicie niewidoczne i niewyczuwalne podczas codziennych czynności. Nie wymagają więc rezygnowania z dotychczasowego trybu życia.

źródła: